Mester Róbert

Miért kell kéménybélelés, ha 40 évig jó volt?

2024-10-01

Ez a kérdés szinte minden nap elhangzik, amikor egy új munkát mérünk fel, miért kell kéménybélelés ha 40 évig jó volt kéménybélelés nélkül is?


Miért kell kéménybélelés, ha 40 évig jó volt?

Miért kell kéménybélelés, ha 40 évig jó volt?

Ennek nagyon egyszerű a magyarázata. Nem gázfűtéshez van kitalálva!
A gázfűtésnél a távozó füstgáz lehűlésénél, olyan savas kondenzvíz keletkezik, ami megmarja a vakolatot, kötőanyagot.
Mi történik ha ez bekövetkezik? Miért van szükség kéménybélelés?
Miután a vakolat lepotyogott a kémény belső faláról, elkezdi megenni a téglák közötti kötőanyagot is, és egyszerűen beomlik a kémény, falon belül,amit még csak észre sem lehet venni.Többek között ettől is véd a kéménybélelés.
 A képen jól látszik, hogy mit csinál tetőn kívűl a kondenzvíz, ha nincs benne kéménybélelés. Képzeljék el akkor a többit, mit csinálhat kéményen belül. A másik problémája a kéménybélelés nélküli kéménynek,hogy olyan egyenletlen a belső felület,hogy a távozó füstgáz a közegellenállás miatt,nehezebben tud távozni,mint egy Furanflex kéménybélelés kéményén.A másik fontos dolog, hogy a kéménybélelés nőveli házunk lakásunk értékét. Azt is jó tudni, hogy egy kéménybélelés nyílt égésterű készüléknél ugyan annyi költséggel jár, mint ha egy modern energiatakarékos kazánnak csinálnánk a kéménybélelést.Persze kéménybélelés nem csak falazott kéménybe kell manapság. Az új házaknál már betonkockás, márkanevén Leier vagy Bakonytherm kéményt kell építeni, de kéménybélelés ebben is van.Erre a gyártó kerámia kéménybélelés megoldást választot. Az új szabványok szerint késméretű kéménytéglából rakott kéményt már csak akkor lehet építeni új házba, ha a kéménybélelés az építés során egyből belekerül. 

Abban az esetben ha kéménybélelés problémája van az oldalunkon a legjobb helyen jár. Facebook oldalunkon megtalálja referencia fotóinkat a kéménybélelés menűpont alatt.

Fontos tudni, hogy szilárd tüzelésnel nagyon fontos a kéménybélelés! Hogy miért? Tapasztalatok alapján sokkal hamarabb rakodik le a  koromkátrány falazott kéménybe, mint kéménybélelés után. Sokszor láthatunk külső homlokzati falon, kátrányfolyást közel a kitorkoláshoz, vagy padlástérben.Kéménybélelés után ez teljesen megszűnik. A kátrányosodás azért keletkezik, mert a fűtetlen padlástérben vagy homlokzaton, gyorsabban kihűl a füstgáz, és a kondenzvíz visszafolyik a kormon keresztül. Ez koromsárt eredményez, ami egy kéménybélelés nélküli kéménybe, szinte azonnal beleköt, így szűkíti a járat keresztmetszetét. Miután megtörténik a kéménybélelés, ez gyakorlatilag megszűnik mert a kéménybélelés sima felületén egyszerűen lepereg. Nagyon fontos az optimális égéshez, hogy a kéményünk keresztmetszete megegyezzen a kandallónk füstcsonk méretével, és a megfelelő levegő utánpótlásra is kellő figyelmet kell fordítani. A megfelelő kéménybélelés is legalább ennyire fontos a minimális közegellenállás érdekében. Ezáltal a húzat optimális égést eredményez, a kéménybélelés után!

Na így omlanak magukba a béleletlen kémények sajnos.A jobb oldali kémény szemlélteti! Ezt még csak nem is lehet látni falon belül, az esetek 90% -ban.

Az emberek azt gondolják, hogy a kémény az örök élet, pedig ha tudnák, hogy a gáz milyen durván teszi tönkre a kémények belső falazatát, holnap kibéleltetnék a kéményüket egyből.

Rendszeresen építünk át kéményeket és ezeknél a munkálatoknál a bontás közben kalapácsra vagy bármilyen más bontó ezközre nincs szükségünk, mert gyakolratilag kézzel lehet bontani, a kötőanyag hiánya miatt.

Ez a probléma egy egyszerű kémény béleléssel orvosolható.

https://www.youtube.com/watch?v=uhfE-PJDXhU


Ide térkép iframe